• Informačný materiál pre rodičov - Berie vaše dieťa drogy?

        • Informačný materiál pre rodičov

          1. Drogy – ako vlastne vyzerajú ?
          2. Ako predchádzať drogovým problémom ?
          3. Ako odhaliť užívanie drog ?
          4. Čo si počať, keď zistíme, že naše dieťa berie drogy ?                                                                            5.  Užitočné stránky

           

          http://www.infodrogy.sk

           


          1.    Drogy – ako vlastne vyzerajú ? 


          Ide o konkrétne látky – nech sú už vypestované v prírode, alebo vyrobené v laboratóriu. Majú rôzne účinky a užívajú sa rôznymi spôsobmi. Pochopiteľne aj rôzne vyzerajú. Aké sú vlastne ? 

           Drogy sa dajú v zásade rozdeliť do štyroch skupín. Tieto skupiny látok sa medzi sebou líšia vzhľadom, účinkami, priebehom závislosti ale aj mierou rizika pre užívateľa. K týmto nelegálne vyrábaným látkam je možné ďalej pričleniť piatu skupinu - lieky s účinkami ovplyvňujúcimi psychiku, teda inak povedané legálne drogy:

          I. skupina:   Konopné drogy– sem zaraďujeme drogy vyrobené z konope, t. j. tzv.  

           marihuanu, hašiš a hašišový olej.

          Súvisiaci obrázok Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt konopné drogy

          Marihuana

          THC
δ-9-tetrahydrokanabinol
C21H30O2

           

          II. skupina:  Opiáty - drogy s tlmiacimi účinkami, pochádzajú zo surového ópia získaného z nezrelých makovíc ópiového maku. Patrí sem predovšetkým heroín v najrôznejších podobách, ale i „tradičný" český pouličný „braun" (zmes derivátov kodeínu).
           

           III. skupina: Stimulačné látky - rôznorodá skupina drog s prevažujúcim stimulujúcim (povzbudzujúcim účinkom). Patria sem predovšetkým kokaín, amfetamín (speed), rôzne deriváty amfetamínu (z nich je u nás najrozšírenejší tzv. pervitín, perník, perie atď.), extáza atď.
          Súvisiaci obrázok Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt extáza

          Pervitín                                                                     extáza

          KOKAÍN
•Koka pravá
•prvýkrat 1860
• zvýšená frekvencia srdca
•poškodenie pľúc, mozgu, depresie

           

            IV. skupina: Halucinogény -       halucinogénne drogy – prírodné i syntetické látky, prevažujúcim účinkom je tu široké ovplyvnenie psychiky (hlavne nálady, halucinácie).
          Zdroj:http://www.novinky.cz/zena/zdravi/144622-lysohlavky-mohou-dlouhodobe-obohacovat-dusi-cloveka.html

          lysohlávka


             V. skupina:  Psychotropné lieky -       Príklady liekov často zneužívaných ako drogy.


          2. Ako predchádzať drogovým problémom ? 

           

          1.) Hovorte s deťmi o drogách.
          Vysvetlite im o čo ide, drogy nie sú žiadne tajomstvo. Názorný príklad je vždy alkohol a jeho účinky - ten je v mnohých prípadoch neďaleko. Hovorte o drogách rovnako, ako o ďalších nepríjemnostiach v živote, ktoré tu sú a je možné sa im vyhnúť. Hovorte vždy spôsobom primeraným veku. Presvedčte sa, že dieťa skutočne rozumie použitým výrazom a názvom.

           2.) Nepodceňujte svoje deti. 
           Vedia často o drogách viac, než si myslíme. Nesnažte sa poučovať, práve v oblasti drogovej  

           problematiky zo seba môžete urobiť ľahko hlupáka. Počúvajte pozorne a všímajte si detaily.
           3.) Pomôžte svojmu dieťaťu nájsť a udržať sebadôveru. 
           Práve nedostatok v sebahodnotení, pocity nedostatočnosti a „komplexy" môžu priblížiť vaše dieťa k drogám. Nebojte sa vyjadriť svoje pozitívne hodnotenie – v odôvodnených prípadoch. Nebojte sa pochváliť.    
           4.) Pomôžte svojmu dieťaťu vytvoriť si pevný hodnotový systém 
           Schopnosť rozlíšiť medzi dobrým a zlým ovplyvňuje významne rozhodovanie. K pozitívnym i negatívnym hodnotám by malo dieťa dôjsť samo. Rodičia by mali viesť a ukazovať smer - nie mentorovať.
           5.) Buďte pozitívnym príkladom.
            Ľahko povedané – ťažko prevedené. Predsa sa ale pokúste. Alkohol je tiež droga (aj keď legálna) a vzťah k nemu je v rodine významným ukazovateľom. Tu sa veľmi dobre demonštrujú rozdiely medzi vhodným a nevhodným. medzi kontrolou a jej stratou.
           6.) Pomôžte dieťaťu zvládať negatívne tlaky zo strany vrstovníkov.
           Podporujte jeho individualitu. Vysvetľujte mu, že nemusí byť rovnaký ako ostatní. Byť jedinečný a iný, to je to, čo sa hodnotí.
           7.) Podporujte všetky pozitívne aktivity vášho dieťaťa.
           Spôsob trávenia voľného času je jedným z významných faktorov, ovplyvňujúci možný vznik drogových problémov. Nielen podporujte – ale aktívne vyhľadávajte záujmy a vlohy svojho dieťaťa. Investovaný čas i peniaze sú vkladom, ktorý sa vyplatí.
           8.) Nebojte sa priznať si nevedomosť.
                Drogy sú téma, ktorá sa týka celej spoločnosti. Mnohí sa k tejto problematike vyjadrujú (dokonca i rozhodujú), a ani sa nevynasnažia získať informácie o realite. Správy z masmédií sú často vedome či nevedome skreslené. Orientujte sa na inštitúcie, ktoré s drogovou problematikou skutočne pracujú. A majú skúsenosti a dôveru klientov – či už postihnutých, alebo ich rodičov. Nebojte sa opýtať. Profesionálne inštitúcie sú tu práve preto, aby vám odpovedali. 


          3. Ako odhaliť užívanie drog ? 


           To, že berie drogy, nemusí byť, aspoň zo začiatku, vôbec nápadné. Napriek tomu existujú signály, ktoré naznačia, že niečo nemusí byť v poriadku. Dôvody ťažkostí môžu byť aj iné. Nemusí ísť práve o drogy. Napriek tomu je dobré o týchto veciach vedieť. Tu sú niektoré z príznakov, ktoré by sme si mali všímať:

           1.) Problémy v škole.
           Nemusia sa objaviť hneď na začiatku, sa dá povedať, že užívanie drog k ťažkostiam v škole skôr alebo neskôr nutne vedú. Objavuje sa absencia, zhoršuje sa prospech. V tejto fáze to ešte často nevyzerá, že by v pozadí ťažkostí boli drogy. Je nutné sledovať i ďalšie i ďalšie príznaky a celý obraz dávať trpezlivo dohromady. Paradoxne práve snaha o udržanie dobrého prospechu či o úspešnom vykonaní náročných skúšok býva dôvodom k prvému drogovému experimentu. 
           2.) Strata pôvodných záujmov.
           Ide hlavne o pôvodné časové a fyzicky náročné záľuby, ako je šport, najrôznejšia aktívna umelecká činnosť a podobne. Stretávame sa naraz s rezolútnym odmietaním predtým milovanej zábavy, kritika je vedená z pozície „nemá to cenu." atď.
           3.) Zmena priateľov a partie.
           Nejde ani tak o vzhľad a spôsob vyjadrovania, ako skôr o spôsob trávenia voľného času. Pravidelné a veľmi časté navštevovanie diskoték a hudobných klubov, ktoré sa stáva vlastne jedinou zábavou, výrazne zvyšuje riziko drogových experimentov. Organizované skupiny, či skupiny zviazané silnou vnútornou ideológiou riziko drogových problémov znižujú. Je tu ponúkaný alternatívny systém hodnôt, často drogy priamo odmietajúci. Je ale treba udržať mieru, pretože rovnako rizikové ako drogy sú do extrémov štruktúrovaní spoločenstvá – sekty.
           4.) Zmena chovania. 
           Nápadné by mali byť niečím neodôvodnené stavy nápadnej veselosti alebo aktivity. Zvlášť nápadná je náhle vzniknutá nočná nespavosť spojená s rôznym, často dosť nezmyselným snorením a podobné konanie. Tak isto sú nápadné stavy skleslosti, únavy a opakujúce sa depresívne rozklady. Nie je možné ale vylúčiť, že podobné chovanie môže byť jednoducho    

           prejavom ochorenia.
           5.) Slabosť, spanie cez deň.
           Celkovo klesajúca výkonnosť, zhoršená koncentrácia a hlavne náhle vzniknuté spanie cez deň, sú možnými príznakmi užívania drog. Nápadné sú tieto príznaky hlavne v kombinácii s celkovou zmenou štýlu, ktorá nastala v poslednej dobe.
           6.) Strata chuti do jedla, chudnutie.
           Jeden z veľmi nápadných príznakov užívania tzv. stimulujúcich drog (u nás hlavne pervitín „piko"). Tieto látky majú ako jeden z vedľajších účinkov práve potláčanie chuti do jedla – chudnutie je tu prirodzeným dôsledkom. Pozor! To, že tieto príznaky nie sú prítomné, nemusí ešte znamenať, že o drogy nejde. Chudnutie je totiž charakteristické, aspoň z počiatku, iba pre pervitín. Opiáty, či halucinogénne drogy sa takto manifestovať nemusia.
           7.) Kožné defekty.
           Ďalšie z mozaiky príznakov, ktoré môžu zložiť dohromady obraz užívania pervitínu, resp. už vzniknutej drogovej závislosti. Ide o stopy po škrabnutiach a iných drobných sebapoškodeniach, hlavne na tvári a chrbtoch rúk.
           8.) Miznutie peňazí.
           Spočiatku nepovšimnuté miznutie malých finančných čiastok, rodinné finančné „podvodíky" sa postupne menia na stále zúfalejšiu snahu dieťaťa zohnať dostatok peňazí na drogy a nasledujú už odhalené krádeže peňazí či iných cenných vecí. Predchádza často predaj všetkého cenného, čo bolo vlastníctvom dieťaťa, včítane obľúbeného oblečenia. Príznak charakteristický pre prehlbujúcu sa závislosť na heroíne.
           9.) Nález striekačiek, ihiel a drog.
           Tu je situácia jasná. Napriek tomu sa pomerne často stáva, že rodičia v tejto situácii radi uveria vysvetleniu, že „náradie" je niekoho cudzieho, len v úschove a podobne. Toto vysvetlenie je síce možné, ale veľmi nepravdepodobné.
           10.) Stopy po injekčnom vpichu na končatinách.
           Tu nie je o čom diskutovať. 


          4. Čo si počať, keď zistíme, že naše dieťa berie drogy ? 


           Môže sa to stať. Každému z nás. Podľa posledných štatistík má s drogami (hoci prevažne s tzv. ľahkými) nejakú skúsenosť každý tretí človek vo veku osemnástich rokov. Drogová skúsenosť je závažný fakt, ale nemusí ešte nutne znamenať viac než ďalší tentoraz vysoko rizikový, životný experiment. Pokiaľ celá vec experimentom neskončí, vzniká drogový problém. Nech už je to tak alebo tak, zásah je vždy na mieste. Cieľom by malo byť vylepšenie daného stavu, nie zhoršenie už aj tak neveselej situácie. Práve tu sa veľmi často rozchádzajú priania rodičov s reálnymi možnosťami. Čo si teda počať ?
           1.) Nepanikáriť.
           Je nutné si uvedomiť, že branie drog, na ktoré sme práve prišli – nevzniklo včera či predvčerom. Podľa praktických skúseností je možné povedať, že doba neodhaleného drogového experimentovania je dlhšia, než rodičia predpokladajú. Rok i viac trvá často doba, keď dieťa berie drogy a rodina nič netuší. Objavenie tejto skutočnosti je nezriedka prejavom narušenej kontroly chovania dieťaťa a teda dôsledkom niečoho dôležitejšieho, než experimentu. Pôvodná dokonalé maskovacie opatrenia sú dieťaťom zanedbávané. Dôsledkom je potom trebárs nájdenie striekačky a ihly vo vrecku – čo sa ešte pred pol rokom nestalo. Takže - zachovať kľud. Je nutné si uvedomiť, že situáciu nie je možné vyriešiť za deň, za týždeň, ale veľmi pravdepodobne ani za mesiac. Budú nutné dlhotrvajúce opatrenia. Je možné (a je nutné) všetko najprv premyslieť a pripraviť.
          2.) Zohnať si všetky dostupné informácie.
           Mám na mysli odbornú literatúru, skúsenosti okolia – ale hlavne – kontaktovať zariadenia, ktoré s drogovým problémom profesionálne pracujú. Konzultácia je väčšinou možná i telefonicky a anonymne. Nie je možné čakať jasnozrivosť či jednoduché riešenia, je ale možné očakávať praktickú skúsenosť. Ta je potom u skutočne profesionálnej inštitúcie zdrojom návrhov možných postupov. 
           3.) Byť dôsledný.
           Pokiaľ sa rozhodnete k nejakému postupu, nech už na základe vlastného rozhodnutia, či na základe konzultácie, buďte dôslední. Rozmyslite si vopred, či budete schopní navrhované postupy dodržať. Nemá zmysel si nič nahovárať. 
           

           

           

           

           

           

           

    • Kontakty

      • Základná škola
      • +421/424261757, +421911 018 808 - riaditeľka školy Mgr. Zuzana Slaninková

        +421/424321297, +421914 223 223 - ekonómka školy

        +421/424363074 školská jedáleň - Ing. Zuzana Váchalíková

        +421 948 031 896 - zástupkyňa riaditeľky školy pre I. stupeň, ŠKD - Mgr. Monika Mitašíková
        +421907785586 - zástupkyňa pre II. stupeň - Mgr. Andrea Toporová
      • Základná škola, Nemocničná 987/2
        017 01 Považská Bystrica
        Slovakia
      • 35995998
    • Prihlásenie