Exkurzia v Manínskej
SOŠ strojnícka
Dňa 16.10. sa žiaci 9.A a 9.B triedy našej školy zúčastnili v sprievode vyučujúcich techniky – Ing. Ďurajkovej a Mgr. Hatňančíkovej exkurzie v SOŠ strojníckej Považská Bystrica. Zamestnanci školy oboznámili žiakov s ponukou štúdia v ich škole, s jednotlivými odbormi, možnosťou duálneho vzdelávania a jeho výhodami, náplňou a taktiež uplatnením sa v budúcom zamestnaní. Súčasťou bola prehliadka učebných priestorov pre praktické vyučovanie, praktické ukážky zo strany majstrov odbornej výchovy a aj žiakov školy. Zúčastnení žiaci si vyskúšali niektoré aktivity pod odborným vedením žiakov SOŠ strojníckej. Vďaka patrí vedeniu školy, ktoré nám umožnilo realizovať exkurziu v areáli ich školy.
Nové panely o včielkach
- 4
V roku 2023 zrealizovala naša škola projekt pod názvom „Kto nám velí predsa včely“, vďaka ktorému osadili v areáli školy tri úle Warré aj so včelstvami. Prebehlo vzdelávanie žiakov v oblasti chovu včiel pod vedením pána Martina Hodošku z Včelárskeho ekologického spolku Slovenska. V spolupráci s pánom Hodoškom boli nainštalované nové panely so zaujímavými informáciami o včielkach.
V súčasnosti vzdelávanie žiakov pokračuje v rámci Včelárskeho krúžku.
,,Čaj o piatej"
"Čaj o piatej," v stredu 16.10. sa v školskej knižnici stretli žiaci, ktorí radi čítajú, maľujú, diskutujú,.. Aktivitu zorganizoval žiacky parlament pod vdením Mgr. Daši Mikušovej a Mgr. Jaroslavy Zigovej
Krúžok keramiky s lektorkou - pani Čičkovou
- 16
Plody našich záhrad
Milí rodičia, starí rodičia a deti. V tomto týždni prebieha na našej škole výstava Plody našich záhrad. Ak sa vám vo vašej záhradke podarilo vypestovať pekné ovocie alebo zeleninu, môžete ju priniesť na našu výstavu. Tešíme sa na vaše pestovateľské úspechy.Dňa 16.10. je Deň zdravej výživy.
Nezabudnite pribaliť vašim deťom niečo zdravé na desiatu.
Mgr.Bučková
WocaBee
WocaBee šampionát
Ministerstvo školstva poskytlo záštitu už 6. ročníku medzinárodnej súťaže v učení cudzích jazykov Jazykový WocaBee šampionát. Súťaž zlepšuje vedomosti všetkých žiakov a motivuje ich k učeniu inovatívnym spôsobom. Kritériom hodnotenia v súťaži je usilovnosť v učení sa novej slovnej zásoby a fráz. O motivácii k učeniu vypovedajú body získané za precvičovanie slovíčok v aplikácii, tzv. WocaPoints.
Aj žiaci našej školy sa zapájajú do tejto jazykovej súťaže a v priebehu mesiacov október a november budú riešiť jazykové výzvy na hodinách cudzích jazykov.
Vyučujúce CUJ
Klubkáčik
Jeseň v IV.oddelení ŠKD
- 4
Šarkany lietali...
OKTÓBER – MESIAC ÚCTY K STARŠÍM
10. október je Svetovým dňom duševného zdravia
10. október je Svetovým dňom duševného zdravia a je nesmierne dôležité sa oň starať.
Dúfame, že Vám pomôžu nasledovné pravidlá.
- Prijímaj sám seba - Spoznávaj seba, svoje prednosti i slabosti. Vybuduj si k sebe úctu, ale neber sa veľmi vážne.
- Hovor o tom! - Hovor o tom, čo ťa trápi a z čoho máš obavy. Ale podeľ sa aj o svoju radosť.
- Buď aktívny! - Život sa stále mení. Vždy je za čím ísť. Stanovuj si nové ciele (hoci aj malé) a choď za nimi.
- Uč sa nové veci! - Vždy je niečo, čo sa dá učiť. A aj keď sa ti niečo nepodarí, vždy si môžeš povedať “aspoň som to skúsil”.
- Stretávaj sa s priateľmi - Buď otvorený vzťahom. Sympatie a priateľstvo sú zdrojom radosti v živote.
- Rob niečo tvorivé! - Každý z nás môže byť tvorca. Neboj sa žiadnej kritiky, dôležité je to, čo pri tvorbe zažiješ a ako sa pri tom cítiš.
- Zapoj sa a pomáhaj - Zaujímaj sa o to, čo sa deje okolo teba. Snaž sa pomáhať tam, kde je to potrebné a kde sa to dá.
- Neváhaj požiadať o pomoc - Ak cítiš, že tvoje bremeno je priťažké, požiadaj o pomoc.
- Oddychuj a uvoľni sa - Uč sa oddychovať a hľadaj veci a činnosti, ktoré prinášajú radosť a relax.
- Zdolávaj prekážky! - Každá životná prekážka je novou príležitosťou na rast a zmenu.
- Neboj sa snívať! - Vytváraj si sny, pomôžu ti definovať to, k čomu sa chceš priblížiť.
- Ži tu a teraz! - Minulosť je mŕtva a budúcnosť ešte len vytváraš. Jediná realita je práve teraz.
Už píšeme perom...
- 1
Jeseň v 3.B v pojmoch
Žiakom je téma „Jeseň“ veľmi blízka. Od malička sa stávajú súčasťou striedania ročných období. Majú o nej veľa poznatkov ale aj osobných skúseností. Na základe nich zostavili slovnú a obrázkovú pojmovú mapu. Snažili sa tému zatriediť do rôznych súvislostí a vzťahov – počasie, odev, aktivity, príroda, živočíchy ... Práca s pojmovou mapou bola pre deti nielen zábavou ale aj zdrojom nových poznatkov.
PaedDr. Dobroňová Monika
Didaktické hry na I.stupni
- 13
Cvičenie v prírode
- 1
SRDIEČKO NA DLANI
Mesiac október je venovaný úcte k starším ľuďom. Naši druháci sa v rámci aktivít, ktoré sú venované starším ľuďom, prišli poďakovať pani kuchárkam za ich prácu, za maškrty a chutné obedy, ktoré pre deti chystajú každý jeden deň.
Srdiečko na dlani nech je symbolom úcty a vďaky za všetkých žiakov našej školy.
Babička ma naučila variť si čaj s medom.
Opravovať , čo kde treba, to zas robím s dedom.
Moji starkí šikovní sú a všeličo vedia.
Aj keď dačo vyparatím, našim nepovedia.
Sú to verní kamaráti, často u nich bývam.
Raz im všetko s láskou vrátim,
v srdiečku ich skrývam.Mgr. J. Tabányi
Kurz ochrany života a zdravia
- 3
,,Kto nám velí, predsa včely"
Naša škola sa v roku 2022 zapojila do projektovej výzvy Zeleného vzdelávacieho fondu. V roku 2023 začala vďaka dotácii z Environmentálneho fondu realizovať projekt pod názvom - ,,Kto nám velí, predsa včely“.
Zámerom projektu, vzhľadom na veľký zelený areál školy, vysadené kvitnúce rastliny, stromy a kríky prostredníctvom SPP a Mesta Považská Bystrica, je zvýšiť počet včiel v ekosystéme, a tým podporiť prosperitu zelene.
Projekt je realizovaný pod odborným vedením pána Martina Hodošku - predsedu Včelárskeho ekologického spolku Slovenska. Jednou z úloh spolku je výchova a vzdelávanie mladej generácie včelárov, ktorá bude svojimi uvedomelými zásahmi do včiel a prírody tieto ochraňovať, množiť, a tým ozdravovať životné prostredie.
Súčasťou projektu je Včelársky krúžok, kde prebieha vzdelávanie žiakov v oblasti chovu včiel, získavanie zručností dôležitých pre ich chov a návratu k jeho ekologickému spôsobu.
Z dotácie boli zakúpené tri včelstvá, tri úľové zostavy Warré, ochranné a včelárske pomôcky a potreby pre chov včiel.
Úle Warré zostavil Abbé Émile Warré (1867 – 1951), ktorý žil vo Francúzsku.
Chov včiel v úli Warré rešpektuje prirodzený životný štýl včiel. Konštrukčne je riešený tak, že vývoj včelstva sledujete bez otvorenia úľa cez okienko v zadnej stene každého nadstavku. Rozmery úľa sú odvodené z pozorovaní divoko žijúcich rojov a úľ rešpektuje ekologický priestor, ktorý kolónia potrebuje na prirodzený spôsob výstavby včelieho diela.
3
Klubkáčik